
ПРОГРАМА „МЛАД УЧИТЕЛ“, ВТОРИ СЕЗОН 2024/ 2025 УЧЕБНА ГОДИНА
Програма „Млад учител“, втори сезон
за началото на професионалното развитие на учителите в детската градина
Тема: Институционална политика на ДГ за професионално развитие и подкрепа на младите учители
Съвременната ДГ е изправена пред предизвикателство не само да задържи младите учители в професията, но и да ги мотивира да развиват професионалната си компетентност. В този контекст ще се предложат възможни решения, чрез които да се балансират изискванията регламентирани в нормативните документи и професионалното развитие като личен избор на учителя.
Лектор: Венелина Бодурова е педагог с над 36 години професионален опит в сферата на предучилищното образование. Дълги години е работила като преподавател на студенти от специалност „Предучилищна педагогика“ във филиала на ПУ „Паисий Хилендарски“ в гр. Пазарджик. Била е експерт за детските градини в Община Пазарджик през периода 2008 – 2013 година. От 12 години е директор на най-голямата детска градина в община Пазарджик – ДГ „Калина Малина“, където ръководи екип от 60 човека. По образование е магистър по Предучилищна педагогика и Магистър по Управление на човешките ресурси в организацията. Притежава Първа ПКС и е външен инспектор към Националния инспекторат по образование. Има редица публикации в специализирания печат и участия в научно-практически конференции и форуми в сферата на образователния мениджмънт.
Линк за регистрация ▶ https://klettbulgaria952.clickmeeting.com/institutsionalna-politika-na-dg-za-profesionalno-razvitie-i-podkrepa-na-mladite-uchiteli/register
Тема: Класна стая на открито – иновативен модел за споделена учеща общност в детската градина
Настоящата тема представя част от възможностите за прилагане на съвременни подходи в образованието на децата и споделено активно участие на родители в в образователни дейности на открито. В резултат от участието на педагогическия екип в международни проекти по Програма “Еразъм+“ и “eTwinning“, в представената практика са съчетани разнообразни активни подходи и методи, основани на опитно обучение, образование на открито, STEAM, учене чрез преживяване и правене, творчески дейности и др. Споделен е опит от реализацията на проекта „Класна стая на открито“, проведен с родителите на децата от шестте възрастови групи при ДГ 44 „Валентина Терешкова“, гр. Варна.
Лектор: Анна Константинова е директор на Детска градина 44 „Валентина Терешкова“, гр. Варна от 27 години. По образование е магистър предучилищна педагогика и магистър управление на образованието, има първа професионалнo-квалификационна степен. Носител е на почетно отличие „Н. Рилски“ на МОН, както и на отличия на РУО на МОН, гр. Варна за успешно прилагане на иновативни практики в детската градина и междуинституционално партньорство при реализиране на регионалните политики. Има публикации в специализирания печат и научни форуми относно модели на взаимодействие със семейството, внедряването на дигитални технологии и проектното обучение в детската градина. Успешно реализирани множество национални и международни проекти. Насърчава и подкрепя учителите в прилагането на ефективни подходи за съвременното поколение дигитални деца.
Линк за регистрация ▶ https://klettbulgaria952.clickmeeting.com/klasna-staya-na-otkrito-inovativen-model-za-spodelena-uchescha-obschnost-v-detskata-gradina/register
Програмата „Млад учител“ е поредица от онлайн обучения, в които ментори с богат опит в преподаването, управлението и обучението на педагогически кадри ще дадат ценни насоки за развитието на начинаещите учители в сферата на предучилищното образование.
Обученията имат за цел да дадат важни напътствия в началото на професионалния път на учители с малък или никакъв стаж по специалността, на студенти с педагогически профил, които имат желание да развиват себе си в професията, както и на всички останали действащи учители, които имат потребност от допълнителни напътствия за работата си.
Всяко едно от обученията ще разгледа различен аспект от работата на учителите в детската градина и подготвителните групи в училище. Ще бъдат дадени както методически, така и чисто практически насоки и примери от дългогодишната практика на лекторите в сферата на предучилищното образование. Темите са подбрани така, че да обхванат основните дейности, свързани с ежедневната работа на учителя с децата, родителите им. Менторите ще разгледат различните инструменти за случване на успешен учебен процес и ще дадат своите доказани във времето препоръки и примери.
Не пропускайте да направите своята регистрация за всяко едно от тях!
ОТМИНАЛИ СЪБИТИЯ ОТ ПРОГРАМАТА „МЛАД УЧИТЕЛ“
Дата: 11.09.2024 г. | 13:30
Тема: Адаптиране на детето в детската градина към новата среда, възрастни и връстници – Процесът на адаптиране на детето – особености и видове. Развитие на детето през първа възрастова криза – привързаност и самостоятелност. Готовност на родителите да сътрудничат на детето и на учителя - проблеми и варианти за практически решения.
Лектор: доц. Райна Захариева, дългогодишен преподавател в Департамента за информация и усъвършенстване на учители на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, работи върху проблемите на адаптирането на децата в предучилищна и училищна възраст и проследяването на постиженията в детското развитие. Автор и съавтор е на повече от 120 книги, студии и статии. В момента работи като консултант на учители и родители по въпроси, свързани с детското развитие и училищната готовност, и като лектор и обучител в различни образователни структури.
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Дата: 16.10.2024 г. | 13:30
Тема: Ефективни подходи при взаимодействие с родителите в детската градина - практически насоки за младия учител
Лектор: Илонка Горанова – директор, управител и основател (преди 25 години) на ЧДГ „Доверие“. Посвещава внушителния си 42-годишен професионален път на децата от предучилищна възраст. Педагог и ръководител с висока професионална квалификация и доказани лидерски умения, 10-годишен опит като член на УС на БАЧУ (Българска асоциация на частните училища), членство и активно участие в работата на ОМЕП (Световна организация за предучилищно образование), множество участия в работни групи към МОН и Столична община, работа по проекти и с международни организации, богат опит в прилагането, както на класическите, така и на иновативни методи на обучение. С убеденост и доказателства, че ранното детско развитие е основополагащо в изграждането на човешкия индивид.
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Дата: 14.11.2024 г. | 13:30
Тема: Подготовка за писане в предучилищна възраст - съдържание и методически насоки – Уебинарът е посветен на процесите и уменията, които формират подготовката за писане при деца от предучилищна възраст. Анализира се съдържанието на подготовката за писане в предучилищна възраст и се диференцира от предбуквения период в начална училищна възраст. Предлагат се методически насоки и ресурси, подходящи за деца от предучилищна възраст в контекста на изискванията на държавния образователен стандарт за предучилищно образование.
Лектор: Доц. д-р Евгения Тополска е преподавател по педагогика и методика на обучението по български език и литература в Нов български университет и дългогодишен преподавател в системата на квалификация на учители. Автор е на монографии и учебни помагала, предназначени за обучение по български език при деца от предучилищна възраст.
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Тема: Творческо развитие на детската реч – Представят се концепции за творческото мислене и неговото реализиране в предучилищна възраст. Анализира се развитието на детската реч във възрастов план и възможностите за творческото ѝ стимулиране. Създават се творчески речеви продукти. Представят се добри практики по темата.
Лектор: Цонка Илиева е съавтор на познавателни книжки по образователно направление „Български език и литература“. Има опит при работа със студенти, учители, деца в предучилищна възраст и родителите им. Тя е специалист в областта на предучилищното образование, дългогодишен преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, катедра Предучилищна педагогика. Участва е в научни конференции с публикации и доклади.
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Тема: Млад директор: Пътят на директора за успешна детска градина – Срещата е насочена към директори, заместник-директори, ВРИД и всички, които носят у себе си желанието да допринесат детската градина, в която работят, да бъде успешна. Ще бъдат представени практически насоки, примери и варианти за решения, доказани в дългогодишната управленска дейност на директора.
Лектор: Катя Йорданова е дългогодишен директор на ДГ 90 „Веса Паспалеева“, град София с 26 години опит в управлението ѝ. Ръководител с висока професионална квалификация, с участие в различни научни форуми с доклади и с публикации в специализирания печат.
От 2017 до 2023 г. е била председател на Регионалния комитет на София – град на Световната организация за предучилищно образование – ОМЕП, а от 2023 г. е в Управителния съвет на Националния комитет на ОМЕП. Участвала е в международни проекти, национални програми, работни групи на МОН и СО. С награди от МОН, Столична община, РУО на МОН – София – град, ОМЕП, партньорски и синдикални организации за успешна дейност и принос в образованието.
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Тема: Споделете своята практика с „Млад учител“ – В срещата ще бъдат представени три добри практики, провокирани от темата, представена във формата „Млад учител“ – Как да прилагаме творческите средства в педагогическата ситуация?
Тримата участници ще споделят своите добри практики на следните теми:
„Домашни животни“
„Капчици вода“
„Творческа работилница за изработка на коледни украси“
Модератор: Ясена Христова, редактор в екип „Издателски проекти“ на издателство „Клет България“
Презентатори:
Лилия Василева, ДГ „Първи юни“, гр. Горна Оряховица
Стела Йончева, ДГ „Слънце“, гр. Русе
Фейме Тарал, ДГ „Майчина грижа“, гр. Пловдив
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Тема: Споделете своята практика с „Млад учител“ – В срещата ще бъдат представени три добри практики, провокирани от теми, представени във формата „Млад учител“ – Как да възпитаме деца с висок коефициент на емоционална интелигентност?, Мини проектите – възможности за прилагане на проектно-ориентиран подход в образователния процес и Перспективи за професионално развитие на младия учител в детската градина.
Тримата участници ще споделят своите добри практики на следните теми:
„Скала на емоциите“
„Числото 5 и неговата цифра. Числова редица до 5“
„Театър на сено“
Модератор: Ясена Христова, редактор в екип „Издателски проекти“ на издателство „Клет България“
Презентатори:
Донка Колева, ДГ „Осми март“, гр. Пловдив
Александра Козарева, ДГ „Ханс Кристиан Андерсен“, гр. Бургас
Латинка Миронова, ДГ „Слънце“, гр. Вършец
Линк за регистрация ▶ отминало събитие
Тема: Учителят в детската градина - човекът чудо: Ролята, предизвикателствата и вдъхновенията
В срещата ще бъдат разгледани следните подтеми като за всяка от тях ще бъдат представетни конкретни примери от практиката:
1.Ролята на учителя в детската градина;
2.Предизвикателства и решения;
3.Креативност и иновации в обучението;
4.Емоционална интелигентност и взаимоотношения;
5.Подкрепа и професионално развитие.
Тази структура и съдържание на уебинара, ще подчертае важността и чудесата на професията "учител" в детската градина.
Лектор: Ваня Колева е директор на Детска градина "Здравец", гр. Ихтиман от 2014 г. Педагог с I ПКС, психолог и външен инспектор към НИО, обучител, добър мениджър, стратег и наставник. Има опит при работа с учители, деца и родители по множество проекти и национални програми, с авторски публикации в местни и национални печатни медии.
Участвала е в работни групи на МОН, РУО - София област, община Ихтиман. С разбиране и убеждение, че съвременните директори на детски градини трябва да бъдат светлината, която насочва децата към знанието и творчеството, създавайки среда, в която всяко дете може да разцъфти и всеки млад учител да се развива и вдъхновява.
Линк за регистрация ▶ отминало събитие