Програмата за обучение с кредити за начален етап

 

Обучения с присъждане на квалификационен кредит за педагогически специалисти в сферата на училищното образование през 2024/2025 учебна година

 

 

Дата и час: 23.03.2024 г. | 09:30 ч.

Тема: Обучението в часа на класа в начален етап като средство за приобщаване в групата и в обществото

Лектор: Цветелина Давидкова

Регистрация ▶ отминало събитие

 

Кратко описание на програмата:

Програмата е предназначена за начални учители, които имат мотивация да разширят професионалните си компетентности и подходи за успешно приобщаване на всеки ученик в групата на класа и в обществото. В теоретичната част се конкретизира същността на обучението в часа на класа в началните класове. Коментират се нормативните рамкови изисквания при организиране на часовете, разглежданите тематични области и очакваните резултати и компетентности, съобразно Държавните образователни стандарти. Разглеждат се основните принципи за приобщаване, очертават се стъпки за създаване на приобщаваща класна стая. Разгръщат се възможностите за използване на междупредметни връзки с останалите образователни направления. В практическата част се акцентира на приложимостта на новите знания във всекидневието на учениците; пречупване на учебния материал спрямо нуждите на конкретния клас според бита и вида населено място, както и спрямо обществото като цяло. Под формата на тренинг се реализират различни възможности и подходи за качествено приобщаване в класа и в обществото.

 

Заповед: РД09-426/21.02.2023 г. от 21-02-2023г.;

Брой квалификационни кредити: 1

 

==================================================================

 

 

Дата и час: 09.03.2024 г. | 09:30 ч.

Тема: Артпедагогическо взаимодействие в началното училище

Лектор: Проф. д-р Пенка Марчева

Регистрация ▶ отминало събитие

 

Кратко описание на програмата:

Обучението предлага основни теоретични постановки и много практически насоки за възможностите на прилагането на артпедагогически техники в процеса на педагогическо взаимодействие в началното училище. На обучаемите се предоставят възможности за създаване на собствени артпедагогически техники, подходящи за практиката им.

 

В съдържателен план ще се откроят:

• спецификите на артпедагогиката в условията на педагогическо взаимодействие в детската градина и на училището.

• същността на тази сравнително нова педагогическа област, която трайно присъства в професионалното ежедневие на редица учители.

• приликите и разликите между артпедагогика и арттерапия,  и между артпедагогика и педагогика (методика) на обучението по изкуство, като по този начин се очертае спектърът на артпедагогическо взаимодействие с деца и ученици.

 

Заповед: РД09-426/21.02.2023 г. от 21-02-2023г.;

Брой квалификационни кредити: 1

 

==================================================================

 

 

Дата и час: 10.02.2024 г. | 09:30 ч.

Тема: Обучението по компютърно моделиране за формиране на дигитални компетенции и алгоритмично мислене

Лектори: проф. д-р Румяна Папанчева, доц. д-р Даниела Кожухарова, Теодора Момчева

Регистрация ▶ отминало събитие

 

Кратко описание на програмата:

Компютърното моделиране в начален курс е учебна дисциплина от учебните планове за трети и четвърти клас на началното училище. Целта е изграждане на дигиталната грамотност на учениците чрез създаване на компютърни модели на познати обекти, процеси и явления и експериментиране с тях. Начална училищна възраст е времето, когато се формират начални дигитални компетенции у учениците. Чрез компютърното моделиране се формират алгоритмично, логическо и критично мислене. Технологиите трябва да се използват и като среда и като средство за обучение. Развивайки се в общество, доминирано от технологии, малките ученици трябва да развиват знания и умения за дигитална идентичност, култура на работа в дигитална среда, умения за анализ, моделиране, разработване на дигитални проекти. Работата с визуални среди за програмиране дават достъпни за тази възраст инструменти за формиране на начални знания за алгоритми, структури и данни. Разработени са водещи методики за програмиране в ранна възраст, които позволяват ефективна работа по темата в началното училище. 

 

Заповед: РД09-300 от 16-01-2019г.;

Брой квалификационни кредити: 1

 

==================================================================

 

Дата и час: 05.02.2024 г. | 10:00 ч.

Тема: Методически насоки и специфики в образователния процес. Активно учене

Лектори: Ясена Христова, Христина Сергеева, Васка Николова

Регистрация ▶ отминало събитие

 

Кратко описание на програмата:

Осигурява формиране професионални компетентности. Концепцията за задължително включване на ключовите умения (наричани още универсални, преносими, специални) в учебните програми се налага все повече в контекста на осигуряването на по-добра професионална реализация на учителите.

Фокусът е върху:

- Активно учене

- Стилове на преподаване

- Стилове на учене

- Интерактивни методи за активно учене

 

Заповед: РД09-300 от 16-01-2019г.;

Брой квалификационни кредити: 1

 

 

>>>>>>>   Очаквайте скоро и останалите събития от програмата ни с обучения!   <<<<<<<