
КЛАСИРАНЕ ОТ КОНКУРСА ЗА ВРЪЧВАНЕ НА НАУЧНА НАГРАДА НА ИМЕТО НА ДИМИТЪР КР. ДИМИТРОВ – МАСТЕРА 2025
Уважаеми колеги, директори, детски учители,
Благодарим ви за участието в осмото издание на престижния конкурс за връчване на научната награда на името на големия български педагог Димитър Кр. Димитров – Мастера.
Обогатяващо педагогическо взаимодействие в предучилищна възраст –
развиване на човешките ценности: ИСТИНАТА, ДОБРОТО и КРАСОТАТА
В традиционните за конкурса три категории: ИГРИ, ЕКИПНИ ЗАДАЧИ и ПРОЕКТИ бяха представени разработки в контекста на педагогическото взаимодействие в предучилищната възраст за развиване и утвърждаване на изконните човешки ценности на XXI век с акцент върху истината, доброто и красотата в социализиращите взаимодействия и взаимосъдействия между децата и възрастните в детската градина, в семейството и в общността. В срока до 31.03.2025 г. получихме 150 разработки (индивидуално и екипно участие), които представихме на вниманието на научното жури за оценяване.
Научното жури в състав: проф. д-р Румяна Папанчева, доц. д-р Райна Захариева, доц. д-р Стефка Денчийска, доц. д-р Красимира Димитрова, доц. д-р Златка Димитрова, д-р Блага Димова, Емилия Лещарова, Наташа Новачкова, Гергана Вълкова и Златина Байчева разгледа и оцени обективно вашите разработки в трите категории. За тази цел всяка от конкурсните работи беше професионално и качествено оценена от трима членове на журито според предварително зададените критерии, насочени към дейностите, подпомагащи промяната и изместването на егоистичните с алтруистични нагласи и действия, включващи добротата, истината и красотата.
Предвид всички получени материали в конкурса, а те са богата и многоцветна палитра от дейности, становището на журито е следното:
С прецизност, уважение и професионална етика към материалите на всички участници констатирахме, че в представените конкурсни разработки на практика са реализирани новаторските идеи на Димитър Кр. Димитров – Мастера за включването на играта във всички категории като същност на детския живот. Тя е чудото – източник и форми на културата, привлекателен и неотменим компонент във всяка сфера на човешката дейност в празника и ритуала, в изкуството и спорта. Няма друго време в човешкия живот, когато тя може и трябва да допринесе за овладяване на взаимодействията и взаимосъдействията в групата, за да стане личностно притежание и определящ фактор за развиване на човешките ценности – на добротата, истината и красотата, на емоционалната топлина, приемането и творческата същност у децата.
Представените конкурсни материали показаха дълбоко осъзнаване и необходимостта на детския учител от акцент върху развитието и утвърждаването на моралните и етичните човешки ценности на себеуважение и уважение достойнството на другите. В този смисъл наблюдаваме реализирани оригинални идеи, насочени към познавателни, социални, емоционални и преживяващи дейности.
Разнообразието и богатството на творческите решения, които учителите са взели в зависимост от специфичните особености на детската градина, групата и общността за развиване и възпитаване на човешките ценности, представени в категориите игри, екипна задача и проекти, могат да бъдат обединени като:
- продукти от дейностите показват високата етична, нравствена и творческа нагласа на учителя да експериментира, а също и доверието на децата и родителите да го подкрепят: Арт изложби, Книга на ДОБРОто, Читателски дневник – с рисунки, Речник на ДОБРОдетелите, Календар на празниците, Наръчник за ДОБРОдетели на родители, Кутия за ДОБРИНИ и др.
- сутрешни ритуали – Разкажи за ДОБРОто, донеси ДОБРА вест, Колелото на ДОБРОтата, Групова прегръдка, Подари усмивка, Утринна приказка, Прочети ми приказка и др.
- правила на приятелството и игри – Табло – царството на ДОБРОтата, Флаш-карти, Важен си за мен, Уважавам те, Защитавам те, Помагам ти, Помогни на приятел, Кръг на ДОБРОтата и др.
Смятаме, че резултатите от дейностите на учителите с децата, родителите и общността са категорични, че добротворството и милосърдието – нашата истинска народностна черта – проявени чрез ДОБРОтата, излезе от детската градина, за да привлече и да се прояви сред общността. Високо оценяваме самоинициативата, готовността и мотивацията на учителите да продължат да работят по темата на конкурса за устойчивост на постигнатите резултати.
Правим достояние и споделеното мнение на участниците в конкурса: Възпитанието на ценности от най-ранно детство предполага добър старт, а ползата за обществото е неоценима. Практикуването на добродетели в ежедневието изгражда творчески личности и сплотени общности, което е най-добрата превенция срещу негативните явления в живота. Благородните качества на характера са най-прекият път до щастието.
Както и лично споделеното обръщение от Наташа Новачкова – член на журито:
„Намирам за повече от необходима в днешния ден посочената тема за развитие на човешките дейности: истина, доброта и красота! Мнението ми е, че тази тема трябва да продължи във времето! Обстоятелствата налагат! Гордея се с участващите колеги – учители, последователи на идеите на големия доц. Димитър Димитров – МАСТЕРА!
Престижно е участието им в конкурса! Дерзайте, Колеги!
С благодарност и удовлетворение от творческата, емоционална, етична, познавателна и действена енергия, присъстваща в разработките по темата – истината, доброто и красотата, можем да обявим отличените разработки по категории.
Категория СЮЖЕТНА ИГРА
Награда за индивидуално участие
Първо място
Ася Иванова, Детска градина „Осми март“, Радомир
Милена Евтимова-Желева, Детска градина „Детски рай“, Сливен
Второ място
Теодора Нинова, Детска градина 112 „Детски свят“, София
Трето място
Янита Николова, Детска градина 19 „Славейче“, Варна
Таня Русинова, Детска градина „Радомирче“, Радомир
Грамота за оригинална идея:
Стамена Христова, Общностен център „Компас“ и Център на детско развитие „Усмивки“, Варна
Награда за екипно участие
Първо място
Илияна Башова, Елен Димитрова, Детска градина „Чепеларе“, Чепеларе
Второ място
Калинка Христова, Десеслава Борисова, Детска градина 93 „Чуден свят“, София
Трето място
Екатерина Пенева, Мария Стефанова-Киранова, Детска градина „Пчелица“, Шумен
Диляна Николова, Детелина Николова, Детска градина „Гергана“, Плевен
Грамота за оригинална идея:
Красимира Димитрова, Десислава Филипова, Детска градина 18 „Дора Габе“, Добрич
Ивана Трифонова, Галя Йончева, Детска градина „Щастливо детство“, Враца
Категория ЕКИПНА ЗАДАЧА
Награда за индивидуално участие
Първо място
Таня Русинова, Детска градина „Радомирче“, Радомир
Второ място
Ася Заевска, Детска градина 61 „Шарено петле“, София
Трето място
Светла Патева, Детска градина „Пчелица“, Шумен
Грамота за оригинална идея:
Славена Димитрова, Детска градина 175 „Слънчеви лъчи“, София
Награда за екипно участие
Първо място
Иванка Монева, Галина Георгиева, Петя Йовчева, Детска градина „Райна Княгиня“, Стара Загора
Второ място
Виктория Симеонова, Стела Петкова, Детска градина „Звънче“, Плевен
Трето място
Татяна Маринова, Силвия Кунчева-Захариева, Детска градина „Иглика“, Плевен
Грамота за оригинална идея:
Цецка Логинова, Иванка Жейнова, Детска градина „Радост“, Елин Пелин
Цветелина Петрова, Елина Никифорова, Детска градина 173 „Звънче“, София
Кунка Асенова, Таня Истилиянова, Детска градина „Радост“, Елин Пелин
Категория ПРОЕКТ
Награда за индивидуално участие
Първо място
Антоанета Тодорова, Детска градина „Здравец“, Пазарджик
Второ място
Катя Георгиева, Детска градина 119 „Детска планета“, София
Наджибе Калеева, Детска градина „Незабравка“, Бяла Слатина
Трето място
Радостина Галинова, Детска градина „Евлампия Векилова“, Копривщица
Светла Герджикова, Детска градина „Буратино“, Пловдив
Награда за екипно участие
Първо място
Галина Стойкова, Галина Михайлова, Детска градина „Раковина“, Бургас
Второ място
Будинка Петракиева, Петя Владимирова, Детска градина 141 „Славейкова поляна“, София
Трето място
Катерина Каменова, Фейме Тарал, Любомир Табаков, Десана Миразчийска, Детска градина „Майчина грижа“, Пловдив
Грамота за оригинална идея:
Александра Полихронова, Катя Добрева, Детска градина „Снежанка“, Пазарджик
Наталия Маркова, Снежана Фотева, Детска градина „Раковина“, Бургас
Бахрие Сеид, Иринка Монева, Детска градина 14 „Дружба“, Варна
Мина Петрова, Мирела Иванова, „Детска градина „Наталия“, Пловдив
СПЕЦИАЛНА КАТЕГОРИЯ „Екипност в детската градина – деца, учители, родители“
ДГ „Чепеларе“, град Чепеларе
Екип: Диляна Ангелова, Илияна Башова, Елен Димитрова, Петя Костовска, Весела Стамболова, Соня Хаджиматева, Добринка Кузманова, Александра Кирова, Йорданка Дзивкова, Мария Петкова, Огняна Димитрова-Силкова, Светлана Кирова, Рена Гоцова, Златка Христева, Гергана Гайдарова
В сборник „Обогатяващо педагогическо взаимодействие“, 8/2025 г. ще бъдат включени рецензираните публикации, които са оценени с над 15 точки. За публикацията в сборника на всеки участник ще бъде присъден 1 квалификационен кредит.
Останалите разработки не отговарят на критериите, описани в регламента на конкурса, и/или са получили под 15 т.
Списъци на одобрените за издаване разработки можете да видите в бутоните по-долу.
На всички участници желаем здраве, творческо вдъхновение и много успех!
Наградите и грамотите на отличените ще се връчат на официална церемония на 31.10.2025 г. в София, Софарма Ивент Център, ул. „Лъчезар Станчев“ № 5.
Допълнителна информация за церемонията ще получите през септември!